A haza védelmében
A kormányfő ráfordult a 2026-os választásokra, folyamatosan apadó jobboldali szavazóbázisát ezzel a bejelentéssel is meg kívánja tartani.
Valószínűleg az Európa-párti erőknek sikerül koalíciót alkotniuk a moldovai választás után, de a lakosság megosztott abban, hogy az EU-hoz, vagy Oroszországhoz kell-e közeledni.
Az oroszpártiak attól félnek, hogy egy esetleges EU-csatlakozás után Moldova egyesülni fog Romániával, az Európa-pártiak viszont a krími forgatókönyv megismétlődésétől tartanak.
Moldovának már évek óta van egy szakadár része, Transznisztria, ahol nem is tartottak választást vasárnap. Az orosz nyelvű területen jelenleg is orosz békefenntartók állomásoznak.
Az ország júniusban írta alá a társulási és szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, amire válaszul Moszkva embargót vezetett be a Moldovából érkező mezőgazdasági termékekkel szemben. Ez elég súlyosan érinti az ország gazdaságát: Moldova a legszegényebb ország Európában, GDP-je negyven százalékát a mezőgazdasági termelés adja, és exportjának 80 százaléka Oroszországba irányult eddig.